Loov õppimine ja õpetamine

Järjekorras juba kolmas Erasmus+ projekti raames toimunud õpiränne toimus 20.- 27. märtsini. Sel korral oli sihtpunktiks Barcelona ning osalesid õpetajad Leelo Viidu ja Kerli Perend.

Koolitajaks oli psühholoog ja kunstiterapeut Marta Mandolini ning koolituse pealkiri “Konfliktide haldamine, emotsionaalne intelligentsus ja kiusamise ennetamine”. Kohtumised toimusid kaunis Barcelona kesklinnas ajaloolises ja audentselt säilinud hoones. Lisaks koolitusteemadele oli oluliseks osaks ka tutvumine kohaliku kultuuri ja kunstiga. Sissejuhatuseks jagatigi rohkelt soovitusi, mis kohti kindlasti külastama “peab”. 

Peamised teemad, millega tutvuti, olid positiivne õppimine, ümbritseva keskkonna ja suhete mõju õppimisele, konflikti olemus ja erinevad võimalused nende lahendamiseks, kompromissi võimalused, inimese emotsioonid ja nende mõistmine, mina-sõnumid, sissejuhatus kohaloleku teooriasse, kiusamine ja selle ennetamine. Kogu koolitus oli üles ehitatud praktilistele tegevustele ja erinevate olukordade ning võimaluste läbimängimisele. Iga osaleja õppis kõige selle kaudu ilmselt ka ennast paremini tundma. Päev päeva järel olid vestlused sügavamad ja tihti üsna tõsistel teemadel. Palju oli grupitööd, mille käigus õppisime paremini tundma kolleege Prantsusmaalt, Makedooniast, Rumeeniast, Iirimaalt ja Kreekast. Saime teada erinevate riikide hariduskorraldusest, nende koolide rõõmudest ja muredest. Tõdesime nii mõnigi kord, et õpetajatöö murekohad on ikkagi üsna samad. 

Lisaks teooriale saime hulgaliselt häid ideid ja praktilisi ülesandeid, mida nii oma ainetundides kui ka klassijuhatajatöös kasutada. Mõtteisse jäid ka mitmed mõtteterad: “Enesekindel inimene julgeb abi küsida”, “Konfliktolukorras tee paus, hinga ja naerata”, “Pea meeles, et kool on mu teine kodu, kuid kodu on mu esimene kool”. Viimane tsitaat pärineb ühelt Hispaania koolimaja fassaadilt.

Mainimata ei saa jätta loomulikult kohalikku kultuuri ja kunsti. Nädala jooksul jõudsime külastada Güelli parki  ja Sagrada Familia kirikut – kahtlemata ühed Antoni Gaudi unustamatud ja omanäolisemad arhitektuurinäited. Lisaks sellele tehti ühel õhtul ringkäik väiksemas, kuid ajaloolisemas Barcelona linnaosas kohaliku, ääretult toreda ja vahetu noore giidi juhendamisel. Tore oli üksinda hulkuda kitsastel gooti-aegsetel tänavatel.

Nädala sisse mahtus küllaga uusi teadmisi, äratundmist, kogemusi, enesessevaatamist, uusi kontakte. Tulime tagasi heade mõtetega, mida rakendada nii õpilaste kui õpetajate hulgas, täis inspiratsiooni olla oma töös loovad, teha seda südamega ja näha lapsi läbi südamesilmade.

Õpetaja Kerli Perend

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s