Nopri talumeiereis

28. mail käisid Haanja õpilased PRIA koolikava projekti raames õppereisil Nopri talumeiereis, et tutvuda talueluga. Juba sõit oli Haanjamaale kohaselt käänuline, siia-sinna. Lõpuks jõudsime välja  avarate põldudeni ja juba paistsid punased katused. Taluõuel võttis meid vastu rõõmsameelne peremees Tiit.     

Meie tutvumisretk algas kõigepealt hariva vestlusega. Tiit päris, kas vanasõna „Lehm lüpsab suust ja kana muneb nokast?“ on tõsi. Lapsed kõhklesid ja ei tahtnud nõustuda. Lihtsas ja lastele arusaadavas keeles saime teada, et see ongi nii. Lisaks räägiti talutoidu valmistamisest, tervislikkusest ja puhtuse tähtsusest.                                                             

Esimene käik toimus meiereisse, kus parajasti täideti põldmarjaga kohupiimakreemi topsikuid. Nägime ka suuri värvilisi juustukerasid, mille valmistamiseks kulub 50 liitrit piima. Edasi läksime „noortekeskuse“ suunas. Nii nimetas Tiit vasikalauta. Humoorikalt tutvustas ta lastesõime, 1. klassi, 4. klassi ja lõpuks noortekeskust. Laste meelest oli see kõige nunnum koht.                                                                  

Enne lüpsilauta  jõudmist möödusime kohast, kus paljud nina kirtsutasid. Lägabassein- ebameeldiv, aga ometi väga vajalik põlluväetis. 

Vaatasime järele ka loomade „köögi“, kus vajalik toidusegu valmistatakse. Põnev oli vaadata, kuidas robotid lehma lüpsavad ja lehmad on sellega väga nõus. Saime teada, et Nopri piim on tunnistatud Eesti puhtaimaks piimaks. 

Vaatamist oli nii palju, et mõned olulised teadmised läksid kõrvust mööda: lõpuks ütlesid lapsed, et lehmal on 4 udarat.

 Ringkäigu lõpetuseks ootasid meid degusteerimine ja pood. Maitsesime 4 erinevat juustusorti ja erinevaid kreeme, jogurteid, hapupiima.   

 Laste meelest oli kõige toredam, et sai loomi silitada ja mõnusate talutoodetega maiustada. Poest sai üht-teist kojugi viia. Toredast päevast Nopri talus jäi kõlama mõte: oled see, mida sööd.  

Aitäh peremehele sisuka, lapsesõbraliku ja hariva päeva eest! 

Õpetaja Helve Kukk   

Rohkem pilte vaata siit

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s